foto1
foto1
foto1
foto1
foto1


Rekonstrukcja bitwy

LUK_7254.jpg

Informacje

W DNIU 20 LISTOPADA ZOSTAŁA UDOSTĘPNIONA WYCIECZKA WIRTUALNA 

ZAPRASZAMY DO WIRTUALNEGO SPACERU PO NAJCIEKAWSZYCH MIEJSCACH W MOKREJ                                                                               

ZDJĘCIA EKSPONATÓW KULTURY PRZEWORSKIEJ W NAJNOWSZEJ TECHNICE 3D.                    

Kultura Przeworska

kult_przeworska_05.jpg

Godziny otwarcia

Dzień

od
do
Poniedziałek -- --
Wtorek 8.00 16.00
Środa 8.00 16.00
Czwartek 8.00 16.00
Piątek 8.00 16.00

Sobota muzeum  jest otwarte po wcześniejszym  uzgodnieniu tel.

tel.785-880-082

10.00

 

 

14.00

 

 

 

Niedziela

--

 --

 

 

tel. 785-880-082

Wracamy do Nocy Muzeów w wydaniu sprzed kilku lat, czyli w rozbudowanej, pełnej atrakcji formie.
Czego można się spodziewać? Wszystkie szczegóły znajdziecie na plakacie, ale warto wspomnieć przede wszystkim o:
   -  wystawie pojazdów militarnych
   -  pokazie musztry konnej
   -  koncercie zespołu Sprawa Całkiem Przyjemna
To powinno zachęcić  was do zapoznania się z pełną ofertą jaką przygotowało na ten czas Muzeum w Mokrej.                                                                                       O wszystkim z detalami będziemy informować Was stopniowo.

18.05.2024 r. START 15.00!!!

Sezon rowerowy można uznać za otwarty!!! Majówka to idealna okazja, aby wybrać się na wycieczkę rowerową. W czwartek 2 maja w naszym muzeum dla pierwszych 20 osób mamy przygotowane mapy nowej trasy rowerowej w naszym regionie!!! #FolganazakoluNowy szlak na rowerowej mapie województwa śląskiego powstał w ramach projektu TRASA, którego głównym celem jest promowanie turystyki rowerowej jako aktywnego sposobu na wypoczynek oraz odkrycie najciekawszych atrakcji historycznych, kulturowych i przyrodniczych danego regionu.            W dniu 02.05.2024 r. Muzeum będzie czynne w godzinach 10.00-15.00

 „Od Mokrej do Monte Cassino – szlakiem 12. Pułku Ułanów Podolskich”

– to temat najnowszej wystawy przygotowanej na Jasnej Górze, której wernisaż odbył się 19 kwietnia. Ekspozycja znajduje się w pawilonie wystaw czasowych w Bastionie św. Rocha. Wystawa na Jasnej Górze wpisuje się w obchody 85. rocznicy bitwy pod Mokrą, jednej z najbardziej bohaterskich bitew polskiego żołnierza z przeważającymi siłami Niemieckiej 4. Dywizji Pancernej oraz 80. rocznicą bitwy o Monte Cassino, w której oddziały 2. Korpusu Polskiego pod dowództwem gen. Władysława Andersa zdobyły włoski klasztor. Wystawa gromadzi unikatowe dokumenty, jak np. list żołnierza 12. Pułku Ułanów Podolskich z Kozielska czy oryginalną kurtkę mundurową typu battle-dress z kampanii włoskiej. Również nasze muzeum miało drobny wkład w tę wystawę użyczając organizatorom kilka eksponatów związanych z umundurowaniem i wyposażeniem kawaleryjskim.

 Ułani Podolscy to wyjątkowa jednostka polskich sił zbrojnych. Brała udział w najgłośniejszych bitwach świata, m.in. w bitwie pod Borodino w 1812 r., w bitwie narodów pod Lipskiem w 1813 r., w walkach o Lwów w 1919 r., uczestniczyła w zajęciu Pomorza w 1920 r., w bitwie pod Komarowem w 1920 r., w boju pod Mokrą w 1939 r. czy w bitwie pod Monte Cassino w 1944 r. Do głównej wystawy dołączone zostały także pamiątki po Dywizjonie 305, który był czwartym dywizjonem bombowym sformowanym w Wielkiej Brytanii. Są to szczątki bombowca Vickers Wellington Ziemi Wielkopolskiej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego, zestrzelonego w maju 1941 r.

 Wystawę "Od Mokrej do Monte Cassino — szlakiem 12 Pułku Ułanów Podolskich" w jasnogórskim Bastionie św. Rocha można zwiedzać do 30 września br.

 

 

 

 

 

Zapraszamy na wystawę pt. : ,,Rotmistrz Witold Pilecki 1901-1948"

Ekspozycja przedstawia postać rotmistrza Witolda Pileckiego, uczestnika walk z bolszewikami z 1920 r. oraz kampanii wrześniowej z 1939 r. Współzałożyciela Tajnej Armii Polskiej, żołnierza Armii Krajowej, więźnia KL Auschwitz, który zorganizował tam ruchu oporu. Zagrożony dekonspiracją uciekł z obozu. W 1944 r. walczył w Powstaniu Warszawskim. Po jego upadku znalazł się w 2 Korpusie Polskim Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie we Włoszech, następnie powrócił do komunistycznej Polski, by odtworzyć rozbite po działaniach wojennych struktury wywiadowcze, działające dla Rządu Rzeczpospolitej na Obczyźnie. Aresztowany w maju 1947 r., został osadzony w Areszcie Śledczym przy ul. Rakowieckiej w Warszawie, gdzie poddano go okrutnemu śledztwu. W 1948 r. skazany na karę śmierci.

Wystawa została przygotowana przez Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie.

Scenariusz: Jacek Pawłowicz we współpracy z Zofią Pilecką–Optułowicz i Andrzejem Pileckim (dziećmi Witolda Pileckiego). 

Wystawa została zorganizowana przy współpracy Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej ( Oddział IPN w Katowicach).

W naszym muzeum dostępny jest również album wydawnictwa IPN poświęcony Rotmistrzowi Witoldowi Pileckiemu.

Wystawa dostępna będzie do 06.04.2024 r. Zapraszamy!!!

 

 

Bramy do Polski 1922
Wystawa przygotowana przez Oddziałowe Biuro Edukacji IPN w Katowicach w setną rocznicę przyłączenia części Górnego Śląska do Rzeczpospolitej Polskiej.
Ekspozycja prezentuje przebieg uroczystości przyłączenia części Górnego Śląska do Polski w 1922 roku. Na piętnastu panelach wystawienniczych przedstawiono wydarzenia na obszarze, który decyzją Rady Ambasadorów z października 1921 roku, przypadł Polsce. Objęcie terenów przez Rzeczpospolitą następowało, zgodnie z decyzją Międzysojuszniczej Komisji Rządzącej i Plebiscytowej Górnego Śląska, strefami i odbywało się według ściśle określonego scenariusza. Na początku przybywały oddziały policji państwowej, następnie podpisywano protokół przekazania władzy, wojska sojusznicze opuszały strefę i na końcu wkraczała armia. Uroczystości powitania Wojska Polskiego zostały przygotowane z wielkim rozmachem we wszystkich obejmowanych miastach i miejscowościach górnośląskich, które odbyły się od 20 czerwca do 4 lipca 1922 roku. Symbolem tych wydarzeń były bramy powitalne budowane na wzór łuków triumfalnych, których wniesiono ponad dwieście dwadzieścia. Niektóre z nich były niezwykle monumentalne i pomysłowe, wszystkie zostały bogato przyozdobione symbolami narodowymi i śląskimi. Po wkroczeniu wojska kolejnym etapem przejmowania części Górnego Śląska przez Polskę były oficjalne uroczystości z udziałem najwyższych władz państwowych przybyłych z Warszawy. Wystawa prezentuje przebieg tych uroczystości, które odbyły się 16 lipca 1922 roku w Katowicach, a część ekspozycji została poświęcona wizycie Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego, który 27 sierpnia na katowickim Rynku odznaczył najwyższymi odznaczeniami państwowymi najbardziej zasłużonych powstańców i działaczy narodowych.
Wystawa została zorganizowana przy współpracy Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej ( Oddział IPN w Katowicach).
Wystawa dostępna będzie do 15.01.2024 r.

 

 Nowe godziny otwarcia!!!

 

Dzień

od
do
Poniedziałek -- --
Wtorek 8.00 16.00
Środa 8.00 16.00
Czwartek 8.00 16.00
Piątek 8.00 16.00

Sobota 

otwarta po wcześniejszym

uzgodnieniu

tel.785-880-082

𝟭𝟲𝟬-𝘁𝗮 𝗥𝗢𝗖𝗭𝗡𝗜𝗖𝗔 𝗕𝗜𝗧𝗪𝗬 𝗽𝗼𝗱 𝗠𝗔𝗭𝗢́𝗪𝗞𝗔𝗠𝗜
Szanowni Mieszkańcy, serdecznie zapraszamy na obchody 160-tej rocznicy Bitwy pod Mazówkami, gdzie 3 października 1863 Powstańcy Styczniowi stawili opór rosyjskiemu zaborcy. Początek uroczystości o godz. 11.00. Zgodnie z zapisem kronikarza wsi Ostrowy w okresie XX-lecia międzywojennego Ignacego Dobosza, pod Mazówkami zginęło trzynastu Powstańców, których pochowano na cmentarzu w Miedźnie. Świadkami spisanego aktu zgonu byli: wójt Miedźna Michał Musiał oraz sołtys Ostrów Fabian Jarzębski. Ustalono tożsamość dziewięciu Powstańców. Byli nimi: Władysław Buchwald z Rudy k. Wielunia, Jan Dabioch z Dźbowa, Wawrzyniec Jędrzejewski z Kamyka, Józef Kamulski z Połamańca, Julian Konarski z Krzepic, Feliks Kubicki również z Krzepic, Aleksander Mazurkiewicz i Józef Zawada – obaj z Kłobucka oraz Teofil Zwoliński z Krzepic.
 
Spotkanie z lokalną historią!!!
Borowno-Kruszyna-Kłomnice-Ostrowy
Zapraszamy wszystkich pasjonatów lokalnej historii w krótką, ale niezwykle pasjonującą podróż w miejsca, o których jeszcze wszystkiego nie wiecie!!!
16 września  8.30   
Start spod GOK w Miedźnie !!!
 

5 BIEG PAMIĘCI BITWY POD MOKRĄ - 3.09.2023

To niezwykłe wydarzenie, które oprócz swojego sportowego charakteru, upamiętni oraz przybliży wszystkim ważny epizod początku II Wojny Światowej.
DOŁĄCZ DO NAS JUŻ DZIŚ
LINK DO ZAPISÓW https://tiny.pl/cthsn
JUBILEUSZOWA EDYCJA
PAMIĄTKOWA KOSZULKA W PAKIECIE
PAMIĄTKOWY MEDAL
ATRAKCYJNE NAGRODY FINANSOWE DLA NAJSZYBSZYCH
MOŻLIWOŚĆ WYGRANIA ŁÓŻKA ZE STELAŻEM I MATERACEM OD STUDIO SNU CZAK
BIEGI DLA DZIECI
 

 

 

 

 

 

 

 

Bogata oferta edukacyjna Muzeum w Mokrej jest skierowana do dzieci oraz młodzieży. Lekcje muzealne oraz warsztaty archeologiczne to znakomity sposób na zaznajomienie się z treściami, które ściśle łączą się z wystawami stałymi dostępnymi w muzeum. Pracownicy tej placówki z pasją i zaangażowaniem wprowadzą każdego w świat kultury przeworskiej oraz Bitwy pod Mokrą.
📌 LEKCJE MUZEALNE ORAZ WARSZTATY
⏳ 45-60 min
💲 10 zł od osoby
👨‍👩‍👧‍👦 Przedszkola, szkoły podstawowe, grupy zorganizowane.
Szczegółowe informacje znajdziecie na ulotce oraz www.mokra-muzeum.pl/oferta-edukacyjna
⬇️⬇️⬇️
 

 Nie jest tajemnicą, że ubiegła sobota, a raczej noc z soboty na niedzielę upłynęły pod znakiem Nocy Muzeów. To już tradycja, że nasze Muzeum w Mokrej co roku ma inny pomysł na tę imprezę i co roku jest dobry. Jak to robimy? Najlepiej przyjść i się przekonać, ale w ten deszczowy poniedziałek nie pozostaje Wam nic innego, jak uwierzyć nam na słowo, bo małe święto naszego muzeum jest już za nami.

Warsztaty plastyczne dla dzieci, strategiczne gry planszowe, kiermasz, prelekcje z pokazem umundurowania z różnych epok, projekcje unikatowych filmów dokumentalnych niedostępnych na popularnych platformach, projekcje edukacyjnych filmów dla dzieci, wpisy do pamiątkowej księgi...
To wszystko złożyło się na tamten wyjątkowy wieczór, którego rola dla naszej społeczności jest niezwykle istotna. Obok integracji i przyjemnie spędzonego czasu, Noc Muzeów to okazja do pielęgnowania pamięci o tych, dzięki którym o historii możemy rozmawiać bez skrępowania, ciesząc się wolnością.

 

 

 

 

Sobota upłynęła w trasie, a konkretnie w trasie do Mińska Mazowieckiego i Wilanowa. O ile piątek należał do młodszych wycieczkowiczów, to wyjazd, który odbył się dzień później był dedykowany dorosłym osobom. Odwiedziny w Muzeum Ziemi Mińskiej, a w szczególności towarzyszący im wykład dostarczyły potężnej dawki wiedzy na temat Gen. Juliana Filipowicza oraz okresu międzywojnia. W tym miejscu GOK dziękuje Panu Arturowi Piętce - pracownikowi muzeum, który z pasją i znawstwem oprowadzał naszą grupę po obiekcie i wspominał żywot Filipowicza. Pamięć o tym wielkim Wojskowym jest obowiązkiem naszej lokalnej społeczności, stąd oczywistym punktem programu wyjazdu były: miejsce wiecznego spoczynku Generała oraz mogiły żołnierzy września '39. Nie mniej interesujący okazał się kompleks pałacowy w Wilanowie ściśle związany z osobą Jana III Sobieskiego, o którym uczestnicy wycieczki dowiedzieli się równie sporo, co o gen. Filipowiczu. Warszawa ma jeszcze niejedno do odkrycia przed nami, więc z pewnością jeszcze do niej wrócimy.

 

 

 #ŁączyNasPamięć
#AkcjaŻonkile
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
19.04.1943-19.04.2023
Dokładnie 80 lat temu żydowska społeczność Warszawy po raz ostatni w tamtej wojnie zdobyła się na - jak się potem okazało - największy w dziejach bunt przeciwko Holocaustowi. Co po ośmiu dekadach wypada nam, obywatelom suwerennego kraju? Należy pamiętać, ponieważ wolność, którą się cieszymy, nie jest nam dana, ale zadana.
Wyrazem pamięci niech będzie prosty gest - przypięcie papierowego żonkila do odzieży: w ten sposób pozostaniemy w łączności z ogólnopolską akcją "Żonkile". Pracownicy Gminnego Ośrodka Kultury w Miedźnie dziś rano z koszem tych papierowych symboli odwiedzili publiczne instytucje w naszej miejscowości. Ponadto, w bibliotece oraz w Muzeum w Mokrej każdy z Was może wziąć ze sobą przygotowany przez nas żonkil.
Pamiętajmy o mieście, które w ubiegłym stuleciu dwa razy spłynęło krwią.

Jak rozpoczęliśmy rok świętowania wyjątkowej, historycznej rocznicy Powstania Styczniowego? Grupa złożona z uczniów starszych klas szkół podstawowych w Miedźnie, Mokrej i Ostrowach udała się na edukacyjną wizytę do Muzeum Ziemi Wieluńskiej w Wieluniu. Dla naszego ośrodka oraz muzeum w Mokrej zorganizowanie tej małej wycieczki stanowiło ogromną radość, zwłaszcza, że wpisała się ona w obchody ważnej, 160-tej rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego. Pogoda znakomita, cel edukacyjny osiągnięty, mały spacer po mieście zaliczony. Walorem edukacyjnym tego wyjazdu było obejrzenie wystawy czasowej poświęconej powstaniu styczniowemu. Były to obiekty zachowane z czasów tego tragicznego i bohaterskiego zrywu do niepodległości w zbiorach Muzeum Ziemi Wieluńskiej, Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi, Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Niepodległości w Warszawie, Stowarzyszenia Historycznego Bataliony Obrony Narodowej, Stowarzyszenia Historycznego „Gloria Victis” oraz osób prywatnych. Ponadto byliśmy świadkami inscenizacji przesłuchania polskiego więźnia przez carskiego oficera. Zachowany został pełen autentyzm sceny zarówno pod względem ubioru jak i scenografii.

 

 

Ostatni wykład przerodził się w owocną i merytoryczną dyskusję ze znawcą tematu, który od lat ożywia lokalnych pasjonatów historii, bowiem dotyczy naszej ziemi. Bój Wołyńskiej Brygady Kawalerii pod Mokrą i Ostrowami w szczegółach omówił ekspert wojennej strategii - płk dr hab. Juliusz Tym (czynny wojskowy i wykładowca akademicki). Wykład został zorganizowany przez pracowników Muzeum Kultury Przeworskiej i Izby Pamięci Bitwy pod Mokrą.

 

Wykład wygłosi Juliusz S. Tym – płk dr hab., profesor nadzwyczajny Akademii Sztuki Wojennej w Warszawie. Oficer kawalerii pancernej, historyk wojskowy. Członek Polskiego Towarzystwa Historycznego, Stowarzyszenia Historyków Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie oraz Working Study Group of Yom Kippur War.

 

83 ROCZNICA  BITWY POD MOKRĄ JUŻ ZA NAMI!!!

ZAPRASZAMY DO OBEJRZENIA KRÓTKIEJ FOTORELACJI!!!

 

 

Bitwa pod Mokrą

Każdego roku Gmina Miedźno oddaje hołd żołnierzom Wołyńskiej Brygady Kawalerii, którzy pod dowództwem generała Juliana Filipowicza 1 września 1939 roku na polach wsi Mokra stoczyli zwycięską walkę ze znacznie liczniejszymi wojskami niemieckimi z 4. Dywizji Pancernej. To jedno z najważniejszych starć polskiej kawalerii pierwszych dni II wojny światowej spowodowało, że w całodziennych walkach zniszczonych zostało kilkadziesiąt pojazdów wroga, a bohaterstwo walczących znacząco spowolniło marsz Wehrmachtu na Warszawę. Postawa polskich żołnierzy okupiona została jednak ogromną ofiarą. Zginęło i zostało rannych około pięciuset. Spoczywają na naszych cmentarzach, wśród naszych bliskich.

Tegoroczne obchody 83. rocznicy Bitwy pod Mokrą rozpoczną się wieczorem 31 sierpnia. W intencji Poległych w obronie Ojczyzny zostanie odprawiona msza święta przy mogile Wołyńskiej Brygady Kawalerii na cmentarzu w Wapienniku. Początek o godz. 19:00.

1 września uroczystości przeniosą się do Mokrej. Tam pod Pomnikiem Bohaterów Bitwy pod Mokrą o godz. 13:00 wydarzenie otworzy Przegląd Kompanii Honorowej i odebranie meldunku od Dowódcy Kompanii Honorowej. Zaproszeni goście wygłoszą okolicznościowe przemówienia, a przybyłe delegacje złożą kwiaty pod pomnikiem. Odczytany zostanie również Apel Poległych, a pamięć o żołnierzach uczci Salwa Honorowa.

4 września zapraszamy natomiast na 4. Bieg Pamięci Bitwy pod Mokrą. Od godz. 10:00 obok Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Mokrej rozpoczną się zmagania sportowców i dzieci, którzy poprzez swoje uczestnictwo oddadzą hołd Wołyńskiej Brygadzie Kawalerii. Bieg główny odbędzie się na dystansie 10 kilometrów, natomiast najmłodsi pobiegną na 200, 400 i 800 metrów.

 

             NOC MUZEÓW 2022      

 

Współpraca z Instytutem Pamięci Narodowej przy organizacji Nocy Muzeów w Mokrej to już tradycja. Stoisko z publikacjami IPN-u, filmy edukacyjne oraz wartościowe prelekcje to tylko część imprezy, która rozpoczęła się już o 16.00. Pozostałe atrakcje czekały na placu...

 

 

 

 

 

                                                         

ZAPRASZAMY SZKOŁY ORAZ GRUPY ZORGANIZOWANE NA

WARSZTATY I LEKCJE MUZEALNE!!!!!

Więcej informacji w zakładce oferta edukacyjna

www.mokra-muzeum.pl/oferta-edukacyjna

Oferta Edukacyjna skierowana jest do przedszkoli, szkół podstawowych, szkół średnich oraz grup zorganizowanyc

- Koszt udziału w lekcji muzealnej wynosi  10 zł od osoby.

- Dla osób zwiedzających muzeum wstęp jest bezpłatny!!! 

 

31 sierpnia w Muzeum w Mokrej okazał się szczególnym dniem upamiętnienia tego, co 82 lata temu działo się na naszej ziemi. Wystawa "7 Pułk Ułanów Lubelskich w obiektywie" to kolejne już nawiązanie do osoby Generała Juliana Filipowicza, który dowodził polskimi siłami w Bitwie pod Mokrą. Popołudniowe otwarcie wystawy zostało wzbogacone o prelekcje wygłoszone przez Panów: Kazimierza Skrzesińskiego i Mariusza Grzyba. Wśród zaproszonych gości na sali byli m.in. członkowie rodziny ś.p. Gen. Juliana Filipowicza oraz Wójt Gminy Miedźno - Pan Piotr Derejczyk. Szczególne podziękowania kierujemy w stronę Pani Katarzyny Szymczyńskiej, która odpowiadała za wywołanie fotografii z kilkudziesięcioletnich negatywów.

 

 

  Muzeum Kultury Przeworskiej i Izba Pamięci Bitwy Pod Mokrą zaprasza na otwarcie 

 wystawy pt. ,, 7 Pułk Ułanów Lubelskich w obiektywie" oraz prelekcję na temat:

  - ,,7 Dywizja Piechoty w Kampanii Wrześniowej 1939 r." -

       ( Historyk Muzeum Częstochowskiego- Mariusz Grzyb )

  - ,,Szlak bojowy Wołyńskiej Brygady Kawalerii".

     ( Autor książki ,, Wołyńska Brygada Kawalerii- Żelazna Brygada " -Kazimierz Skrzesiński )

 

Każdego roku w naszym kraju przełom sierpnia i września poświęcony jest obchodom wybuchu najtragiczniejszego w dziejach ludzkości konfliktu - II wojny światowej.
Wspomnienie tych, którzy polegli na wielu frontach, bohatersko walczyli z niemieckim oraz rosyjskim najeźdźcą jest naszym dziejowym i pokoleniowym obowiązkiem.
W Gminie Miedźno spotykamy się tradycyjnie pod Pomnikiem Bohaterów Bitwy pod Mokrą oddając cześć i honor żołnierzom Wołyńskiej Brygady Kawalerii. Oddział ten, jako jeden z nielicznych podczas wojny obronnej 1939 roku, odniósł zwycięstwo nad pancernymi siłami niemieckimi na polach miejscowości Mokra.

 

  22 czerwca w Muzeum w Mokrej spotkali się pasjonaci historii. Podczas konferencji podsumowującej projekt "Niezwykłe losy Gen. Juliana Filipowicza" dyskutowano m.in o strategii dowodzenia Generała Wołyńską Brygadą Kawalerii podczas Bitwy pod Mokrą. Symbolicznego odsłonięcia wystawy plenerowej dokonali: główny prelegent pan Kazimierz Skrzesiński i Kierownik biura LGD "Razem na Wyżyny" pani Edyta Bauć. Zapraszamy do odwiedzenia Muzeum a wkrótce zaprezentujemy reportaż z wydarzenia.

ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU W SPOTKANIU DYSKUSYJNYM

Znaczenie Gen. Juliana Filipowicza dla naszego regionu-

- ,,Wołyńska Brygada Kawalerii w układzie obronnym Armii Polskiej     w 1939 r."  - ( Historyk Muzeum Częstochowskiego- Mariusz Grzyb )

,,Gen. Julian Filipowicz oraz jego strategia dowodzenia Wołyńską Brygadą Kawalerii w Bitwie pod Mokrą".  -  ( Autor książki ,, Wołyńska Brygada Kawalerii- Żelazna Brygada " -Kazimierz Skrzesiński )

Prosimy o wcześniejsze potwierdzenie!!!

Ilość miejsc ograniczona!!!

 


Rozpoczynamy realizację projektu pt: "Niezwykłe losy gen. Juliana Filipowicza", na realizację którego uzyskaliśmy dofinansowanie! Zapraszamy wszystkich pasjonatów historii - zwłaszcza tej, która działa się tak blisko nas, do śledzenia zapowiedzi wydarzeń opatrzonych projektowymi logo. W nadchodzących miesiącach czekać będą wystawy, spotkania, konferencje - zapraszamy już dziś!

   W zeszły weekend odwiedzili nas miłośnicy Fiata Multipla!!!

           Dziękujemy za pamięci i zapraszamy ponownie!!!

 

 

 

 


 

 

 

   

  

 

 

 

W tym roku obchodzimy 80. rocznicę Bitwy pod Mokrą. Z tej okazji Patronat Narodowy nad uroczystością objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.

zobacz

1 września br. pod Pomnikiem Bohaterów Bitwy pod Mokrą, poza corocznymi uroczystościami, odbędzie się przysięga żołnierzy 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej. W tym historycznym miejscu, blisko 100 żołnierzy wypowie słowa przysięgi wojskowej i tym samym złoży zobowiązanie wobec Ojczyzny.

Tegoroczne obchody rozpocznie „Bieg Pamięci Bitwy pod Mokrą”, którego 10 km trasa prowadzić będzie drogami Mokrej - na terenach, gdzie bohaterskie walki toczyli żołnierze Wojska Polskiego.

O godzinie 15:00 rozpocznie się część artystyczna obchodów, w trakcie której będzie można zobaczyć: inscenizację Bitwy w wykonaniu grup rekonstrukcyjnych, pokazy sprzętu i wyszkolenia jednostek, m.in. 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej, Jednostki Wojskowej Komandosów z Lublińca, Placówki Straży Granicznej Katowice-Pyrzowice, Centralnej Szkoły Państwowej Straży Pożarnej z Częstochowy oraz innych jednostek. Odbędzie się także pokaz samochodów zabytkowych i militarnych,  pokaz konnego wyszkolenia kawaleryjskiego, pokaz musztry paradnej wraz z władaniem szablą i lancą. Dostępne będą również stoiska z publikacjami i grami edukacyjnymi  dla najmłodszych wydawnictwa Instytutu Pamięci Narodowej.

Nie zabraknie także atrakcji dla najmłodszych uczestników, którzy będą mogli sprawdzić swoje siły na poligonie wojskowym dla dzieci, bezpłatnie przejechać się na kawaleryjskich wierzchowcach w ramach akcji: „z ułańską fantazją” czy „w ułańskim siodle” lub wziąć udział w Biegu na 500 m. Wszyscy uczestnicy będą mieli możliwość odbycia przejażdżki zabytkowymi samochodami. Całość wydarzenia umili koncert zespołu patriotyczno-historycznego „FORTECA”.

Partnerzy:        

 

Teraz

Odwiedza nas 36 gości oraz 0 użytkowników.

Odsłon artykułów:
368865
Dziś: 20 Maj 2024    |    Imieniny: Aleksander, Bernardyn, Bazyli

Miniony czas

Pogoda na zwiedzanie