Zapraszamy szkoły do zwiedzania grupowego naszego Muzeum.

Terminy do ustalenia telefonicznie +48-785-880-082 lub mailowo

Dzień

od

Sobota muzeum  jest otwarte po wcześniejszym  uzgodnieniu tel.

tel.785-880-082

Muzeum Kultury Przeworskiej I Izba Pamięci Bitwy Pod Mokrą

zaprasza na wystawę: ,,Kaźń Profesorów Lwowskich - Wzgórza Wuleckie 1941"

Wystawa przedstawia w nowatorskiej formie zapis wydarzeń sprzed 77 lat. 4 lipca 1941 r., Niemcy rozstrzelali na Wzgórzach Wuleckich we Lwowie 22 profesorów lwowskich uczelni, członków ich rodzin oraz osoby, które przebywały z nimi w chwili aresztowania. Wśród 40 ofiar tej zbrodni był m.in. Tadeusz Boy-Żeleński.

W listopadzie 1939 roku Niemcy aresztowali 183 polskich profesorów wyższych uczelni i uwięzili ich w obozach koncentracyjnych. Przedstawiciele inteligencji znaleźli się wśród pierwszych ofiar obu okupantów – niemieckiego i sowieckiego. Wielu z nich zmarło. Jednak dzięki interwencji m.in. europejskich dworów znaczna część wróciła po wielomiesięcznym uwięzieniu do domów.

Hans Frank, ówczesny namiestnik Hitlera w okupowanej Polsce, zirytowany koniecznością ich zwolnienia, postanowił nie popełniać w przyszłości tego „błędu” i kolejnych profesorów nie aresztować, lecz natychmiast mordować. Odbyło się to we Lwowie. Okupantom wydawało się, że o tej zbrodni świat się nie dowie. Prawdy jednak nie da się ukryć. Dowiedzieliśmy się o niej m.in. dzięki prof. Karolinie Lanckorońskiej, której oprawcy opowiedzieli o tym w przekonaniu, że wkrótce i ona zostanie zamordowana. Dzisiaj na miejscu zbrodni stoi pomnik w formie dekalogu i przypomina w szczególności piąte przykazanie „Nie zabijaj”!

Ekspozycja została przygotowana w 70. rocznicę mordu polskich profesorów we Lwowie. Jest efektem współpracy Oddziału IPN we Wrocławiu oraz Politechniki Wrocławskiej. Wystawa składa się z 31 plansz. Poszczególne moduły poświęcone są: miejscu Lwowa na przedwojennej mapie Polski, działaniom okupantów zamierzającym do likwidacji polskich elit, pokazują przejawy kultywowania pamięci. Najważniejsza część ekspozycji to plansze ze zdjęciami i biogramami zamordowanych profesorów.

Ekspozycja będzie dostępna dla zwiedzających  od 02 stycznia do 23 lutego 2018 r.

Wystawa została zorganizowana przy współpracy Instytutu Pamięci Narodowej- Delegatura Opole

Dziś: 20 Maj 2024    |    Imieniny: Aleksander, Bernardyn, Bazyli