foto1
foto1
foto1
foto1
foto1


Rekonstrukcja bitwy

LUK_7013.jpg

Informacje

W DNIU 20 LISTOPADA ZOSTAŁA UDOSTĘPNIONA WYCIECZKA WIRTUALNA 

ZAPRASZAMY DO WIRTUALNEGO SPACERU PO NAJCIEKAWSZYCH MIEJSCACH W MOKREJ                                                                               

ZDJĘCIA EKSPONATÓW KULTURY PRZEWORSKIEJ W NAJNOWSZEJ TECHNICE 3D.                    

Kultura Przeworska

kult_przeworska_04.jpg

Godziny otwarcia

Dzień od
do
Poniedziałek -- --
Wtorek 9.00 17.00
Środa 9.00 17.00
Czwartek 9.00 17.00
Piątek 9.00 17.00
Sobota 10.00 14.00
Niedziela -- --

              tel. 785-880-082

 


Za nami kolejna Noc Muzeów w Mokrej. Pomimo trudnego pogodowego tygodnia aura okazała się łaskawa i udało się zrealizować wszystkie plany! Po długich przygotowaniach do Mokrej zawitały oryginalne eksponaty cmentarzyska przeworskiego, które od 1994 r jest przedmiotem badań archeologów Uniwersytetu Jagiellońskiego. Cmentarzysko w Mokrej jest unikatowe z wielu powodów. Odkryto tam eksponaty niespotykane nigdzie w Europie. Wśród nich m.in miecz rzymski tylko tu zachowany w całości (a nie połamany zgodnie z obrzędem pochówku wojowników) unikatowy grób akuszerki (?) czy też nierozwikłana zagadka odwróconej popielnicy. O tych wszystkich niezwykłościach cmentarzyska w Mokrej tylko 19 maja można było usłyszeć od samego kierownika badań dr hab Marcina Biborskiego. I tylko 19 maja można było zobaczyć niezwykły eksponat - kości do gry. Towarzyszącą inauguracji wystawy był piknik archeologiczny. Podczas utrzymanej w starożytnym klimacie imprezy można było posmakować germańskiej kuchni, postrzelać z łuku, pojeździć konno, wyplatać wiklinowe kosze a także zwiedzić starożytną kuźnię. Nie lada atrakcją okazały się pokazy walk oraz koncert "Dziewanny". Dziękujemy wszystkim, którzy spędzili z nami wyjątkowe sobotnie popołudnie! Wystawę w Muzeum w Mokrej można odwiedzać do 28 listopada br.

 

 

                              

Zbliża się 25 rocznica rozpoczęcia wykopalisk archeologicznych w Mokrej! Z tej okazji zapraszamy na wyjątkową Noc Muzeów. Na wystawie czasowej, która zostanie otwarta 19 maja zagoszczą oryginalne eksponaty z cmentarzyska w Mokrej. Szczególnym gościem będzie kierownik wykopalisk Dr hab. Marcin Biborski z UJ. Zapraszamy również na imprezę towarzyszącą - piknik archeologiczny. 19 maja 2018 trzeba być w Mokrej!!!!!!

W programie:

- Uroczyste otwarcie wystawy ,, Cmentarzysko w Mokrej jego skarby" 

- Wykład poświęcony badaniom archeologicznym w Mokrej  ( poprowadzi Dr hab. Marcin Biborski - kierownik wykopalisk w Mokrej w latach 1994-2004 )

- Pokaz słowiańskie grupy rekonstrukcyjnej ,,Tir Hird"

- Pokaz kowalstwa starożytnego

- Warsztaty jubilerstwa starożytnego dla najmłodszych

- Projekt muzyczny fantasy/folk ,, Dziewanna" 

- Prezentacja gier i puzzli edukacyjnych IPN-u ( Gry i puzzle udostępnione będą przez Instytut Pamięci Narodowej - Delegatura w Opolu )

- Warsztaty plastyczne dla dzieci

- Przejażdżki konne

- Ognisko 

- Gastronomia                                                                                                                         Wstęp wolny !!!              zaczynamy o 17.00

 

   Partnerzy:

Uniwersytet Jagielloński w Krakowie – Instytut Archeologii

- Instytut Pamięci Narodowej – Delegatura w Opolu

Teraz

Odwiedza nas 19 gości oraz 0 użytkowników.

Odsłon artykułów:
238261
Dziś: 1 Grudzień 2021    |    Imieniny: Natalia, Blanka, Eligiusz

Miniony czas

Pogoda na zwiedzanie