foto1
foto1
foto1
foto1
foto1


Informacje

W DNIU 20 LISTOPADA ZOSTAŁA UDOSTĘPNIONA WYCIECZKA WIRTUALNA 

ZAPRASZAMY DO WIRTUALNEGO SPACERU PO NAJCIEKAWSZYCH MIEJSCACH W MOKREJ                                                                               

ZDJĘCIA EKSPONATÓW KULTURY PRZEWORSKIEJ W NAJNOWSZEJ TECHNICE 3D.                    

Oferta Edukacyjna skierowana jest do przedszkoli, szkół podstawowych, szkół średnich oraz grup zorganizowanych

- Koszt udziału w lekcji muzealnej wynosi  10 zł od osoby.

- Dla osób zwiedzających muzeum wstęp jest bezpłatny!!! 

 

,,Proporce Pułkowe"

Kawaleria  była uznawana za najbardziej elitarne wojsko. Przynależność do niej stanowiła źródło dumy. Umundurowanie i barwy identyfikujące przynależność do konkretnej formacji dodawały noszącym je splendoru. Lekcja zawiera przedstawienie pułków kawaleryjskich wchodzących w skład Wołyńskiej Brygady Kawalerii oraz prezentację graficzną proporców i barw pułkowych. Spotkanie zakończy się warsztatami podczas których każdy wykona własny proporzec.  

Czas trwania: 60 min

Grupy:            (szkoły podstawowe, szkoły średnie oraz grupy zorganizowane)

Cena:              Opłata za udział w lekcji muzealnej wynosi 10 zł od osoby.

 

 

,,Bitwa pod Mokrą w świetle kampanii wrześniowej 1939 roku”.

Pod pojęciem „Bitwy pod Mokrą” przeszły do historii zwycięskie walki stoczone 1 września 1939 roku przez Wołyńską Brygadę Kawalerii (WBK) pod dowództwem płk. dypl. Juliana Filipowicza z Niemiecką IV Dywizją Pancerną dowodzoną przez gen. Hansa-Georga Reinhardta. Było to jedno z pierwszych starć II wojny światowej.

Lekcja edukacyjna  poświęcona jest wydarzeniom jakie miały miejsce 01 września 1939 roku na polach Mokrej i ziemi kłobuckiej. Historyk naszego muzeum przedstawi państwu krok po kroku przebieg pierwszej bitwy pancernej kampanii wrześniowej w 1939 roku. Lekcja zawiera również projekcję filmu dokumentalnego Przemysława Bednarczyka - ,,Mokra 1939”. W filmie wykorzystano zdjęcia z inscenizacji historycznej uświetniającej obchody 80 rocznicy bitwy pod Mokrą.

Czas trwania: 60 min

Grupy:            (szkoły podstawowe, szkoły średnie oraz grupy zorganizowane)

Cena:              Opłata za udział w lekcji muzealnej wynosi 10 zł od osoby.

 

 

,,Żelazna Brygada’’

–Lekcja zawiera krótki rys historyczny poświęcony Wołyńskiej Brygadzie Kawalerii połączony z prezentacją ekspozycji przedstawiającej umundurowanie, wyposażenie i uzbrojenie kawalerii i piechoty. Omówione zostaną również  poszczególne jednostki wchodzące w skład Wołyńskiej Brygady Kawalerii z września 1939 roku.  Podczas lekcji uczestnicy będą mogli przymierzyć mundur kawalerzysty oraz zapoznać się z jego wyposażeniem i uzbrojeniem, ponadto w trakcie wykorzystane będą prawdziwe eksponaty oraz repliki broni.

Czas trwania:  45 min

Grupy:            (szkoły podstawowe, szkoły średnie oraz grupy zorganizowane)

Cena:              Opłata za udział w lekcji muzealnej wynosi 10 zł od osoby.

 

 

Nieśmiertelniki –historia znaków tożsamości

Lekcja poświęcona jest historii znaków tożsamości używanych w wojsku. Pracownik muzeum przedstawi krótką zarys historyczny nieśmiertelników używanych w wojsku na przestrzeni wieków. Przedstawione i omówione będą również oryginalne znaki tożsamości polskie i niemieckie z okresu II wojny światowej. Lekcja edukacyjna zawiera także warsztaty na których każdy uczestnik będzie mógł wykonać własny znak tożsamości. 

Czas trwania:    45 min

Grupy:               (szkoły podstawowe, szkoły średnie oraz grupy zorganizowane)

Cena:                 Opłata za udział w lekcji muzealnej i warsztatach wynosi 10 zł od osoby.

 

 

 

Strategia bitwy – wycieczka w terenie

Lekcja edukacyjna poświęcona jest wydarzeniom jakie miały miejsce 01.09.1939 r. na polach Mokrej. Pracownik muzeum oprowadzi państwa po polanach Mokrej, krok po kroku przedstawiając przebieg i strategię bitwy. Lekcja zawiera wprowadzenie i zwiedzanie muzeum oraz spacer po polu bitwy, zwiedzanie zabytkowego kościółka św. Szymona i św. Judy Tadeusza,  miejsca pamięci przy pomniku oraz drugiej linii obrony Wołyńskiej Brygady Kawalerii.  Dodatkowym punktem wycieczki może być wyjazd na górkę opatowską gdzie znajdowało się stanowisko ogniowe pierwszej linii obrony Wołyńskiej Brygady Kawalerii  dowodzone przez rotmistrza Deszerta.

Czas trwania: 45-60 min

Grupy:           Przedszkola, Szkoły Podstawowe, Szkoły Średnie, Grupy Zorganizowane)

Cena:             Opłata za udział w lekcji muzealnej wynosi 10 zł od osoby.

                     

 

 ,,Kultura Przeworska”

Kultura przeworska to kultura archeologiczna epoki żelaza rozwijająca się między III w. p.n.e. a V w. n.e. na terenach obecnej Polski oraz Zakarpacia. Kultura przeworska znana jest głównie z cmentarzysk, na których obowiązywał ciałopalny obrządek pogrzebowy. Spalone szczątki zmarłego trafiały do grobów popielnicowych, gdzie zamknięte w ceramicznym naczyniu otaczane były mobiliami (przedmiotami codziennego użytku.)

,,Ludzie Żelaza”

Podczas spotkania uczestnicy zostaną wprowadzeni w realia starożytnej epoki żelaza. Pracownik muzeum omówi jak żyli i czym zajmowali się na co dzień ludzie związani z kulturą przeworską, opowie o zwyczajach i obrzędach związanych  z pochówkiem zmarłych.  Podczas lekcji przedstawiona zostanie również ekspozycja stanowiska  archeologicznego, oraz postać i uzbrojenie wojownika. Lekcja muzealna zawiera również krótki film edukacyjny. Wyjątkowość zajęć w Muzeum polegać będzie na tym, że wykorzystane w nich będą prawdziwe muzealne eksponaty oraz dawne stroje. Dodatkowo lekcja zawiera warsztaty plastyczne na których uczestnicy będą wykonywać pamiątkowe medaliony z gliny!!!

Czas trwania: 45-60 min.

Grupy:           Szkoły Podstawowe, Szkoły Średnie, Grupy Zorganizowane)

Cena:             Opłata za udział w lekcji muzealnej i warsztatach wynosi 10 zł od osoby.

     

               

- Polskie Symbole Narodowe

Lekcja muzealna skierowana jest do najmłodszej grupy wiekowej ( przedszkola, szkoły podstawowe  I-III klasa). W trakcie zajęć zostanie odtworzony film animowany dotyczący polskich symboli narodowych – godła, barw i hymnu. W czasie prelekcji uczestnicy dowiedzą się kiedy współcześnie używamy symboli państwowych i jakie święta są z nimi związane. W drugiej części spotkania odbędą się warsztaty plastyczne, na których dzieci będą musiały wykonać miniaturowe flagi lub kotyliony.

 

 Czas trwania:      60 min

Grupa:                 grupy przedszkolne, szkoły podstawowe I-III

Koszt:                  Opłata w lekcji muzealnej wynosi 10 zł od osoby.